Okullarda Astronomi Etkinlikleri

Sancaktepe Bilim Merkezi olarak Mayıs ayı içerisinde okul etkinlikleri gerçekleştirdik. Okulların daveti üzerine oluşturduğumuz programlar yoğun katılım gördü.

Konferans salonlarında Astronomi Öğrenci Semineri ile başlayan programlarda öğrencilere Milli Uzay Programı’mızı anlatma imkanı olduk. Ülkemizde gerçekleşen ve gerçekleşmesi hedeflenen projeleri tanıttık. Yaş gruplarına uygun olacak şekilde çeşitli konu anlatımları yaptık. Astronomi ve Uzay Bilimleri ile merak ettikleri sorulara cevap bulmaya çalıştık.

Teleskop kurulumu ve kullanımı gibi konularda gerekli bilgilendirmeleri yaparak teleskopla Güneş gözlemleri gerçekleştirdik. 150.000.000 km. uzaktaki Güneş’e teleskopla bakma imkanı bulan öğrencilerin gözlerindeki heyecan görülmeye değerdi…

Öğrencilerin yaparak ve deneyerek öğrenmelerine imkan sağlamak adına Güneş Saati ve Gök Atlası yapımı gibi atölye çalışmaları gerçekleştirdik. Kağıt çıktı, makas ve yapıştırıcı kullanarak kendi materyallerini yapan öğrenciler deneyimleme imkanı da buldular.

Etkinlikler sonunda bilimin eğlenceli yönünü de öğrencilere göstermek adına su roketi etkinlikleri gerçekleştirdik. Kendi tasarladığımız fırlatma rampası ile fırlattığımız su roketleri öğrencilerin eğlenceli anlar yaşamasına olanak sağladı.

Sancaktepe Belediyesi’nin ücretsiz bir hizmeti olarak gerçekleştirdiğimiz bu etkinliklere 2022-2023 Eğitim Öğretim Sezonunda da devam etmeyi düşünüyoruz. Öğrencileriyle Bilim Merkezimizin astronomlarını buluşturmak isteyen öğretmenlerimiz 0216 311 90 18 numaralı telefonumuzdan detaylı bilgi alabilirler.
Sancaktepe Bilim Merkezi, Sancaktepe Belediyesi'nin kurumudur.Düzenlediğimiz tüm etkinlikler ücretsizdir.